Până și memoria DDR2 a fost afectată de criză

Scris de | 23 iunie, 2026
Până și memoria DDR2 a fost afectată de criză

Preț de câteva luni am crezut, într-un optimism orb, că situația asta cu prețurile mărite se va încheia destul de repede. Doar că lucrurile au luat o turnură interesantă în care nici memoria DDR2 nu a scăpat neatinsă. Exact, DDR2, standard de memorie lansat în anul 2003. Prețurile pentru aceste module a crescut cu până la 60%, pe măsură ce diverși producători își regândesc produsele în jurul memoriei mai vechi pentru a ocoli criza. Astfel că unele echipamente care foloseau până nu de mult memorie DDR3, au dat un pas în spate și au trecut la modulele vechi.

Problema cu o tehnologie de la început de mileniu este legată, de cele mai multe ori, de capacitatea de producție. Chiar dacă nu a fost oprită complet, cu companii precum Winbond și ESMT care încă pompează module vechi, se pare că nu este de ajuns. Iar problema nu pleacă neapărat de la cererea explicită de memorie DDR2. De când Samsung, SK Hynix și Micron și-au îndreptat atenția spre segmentul AI, producția de module DDR5 și DDR4 a scăzut drastic. Asta a obligat unii producători de echipamente care necesitau memorie DDR4 să facă trecerea înapoi la DDR3. Iar acest efect s-a tot repetat, până când DDR2 a redevenit atrăgător pentru unii clienți.

Memoria DDR2 încă este utilizată în prezent în device-uri integrate, cum ar fi casele de marcat. Însă regăsim aceste module și în echipamente medicale mai vechi, CNC-uri și alte dispozitive care nu au nevoie de conexiune la internet. Iar acum, de când cu scumpirile, cei doi producători principali de module vechi au luat măsuri. Winbond pare că se concentrează mai mult pe DDR3 și DDR4, în timp ce ESMT se regăsesc la polul opus și au maximizat capacitatea de producție pentru modulele DDR2. Și chiar dacă nu le vom vedea într-un PC de gaming prea curând, este interesant să vedem modurile în care este afectată piața.

Etichete: , ,