Vremurile în care consolele de jocuri erau considerate niște platforme relativ accesibile sunt pe cale să se încheie. Steam Machine-ul celor de la Valve este disponibil la precomandă de la 5500 de LEI, preț la care vine fără controller. Iar acesta pare că este doar începutul. După aflarea prețului oficial, câțiva analiști din industrie sunt de părere că PlayStation 6 și Project Helix de la XBOX ar putea fi chiar și mai scumpe decât PC-ul de gaming de la Valve.
Inițial, prețul pentru Steam Machine ar fi trebuit să plece de la 750$, adică vreo 3.500-4.000 de LEI. Și chiar și acolo era destul de piperat, dar ar fi costat mai puțin decât PlayStation 5 Pro, o consolă semnificativ mai puternică. Însă criza de memorie a afectat puternic prețurile pentru modulele RAM și pe cele ale SSD-urilor, astfel că Valve nu a putut respecta target-ul original. Și după ce-am văzut primele reacții este clar că gamerii sunt dezamăgiți de această lansare.
Dar acum vine partea mai urâtă. Efectele crizei actuale vor afecta mai mult ca sigur și lansările generațiilor viitoare de console de la Sony și Microsoft. Despre PlayStation 6 deja se aude că ar veni undeva prin 2028 sau 2029, probabil în speranța că până atunci criza se va încheia. Nici în ograda Microsoft nu sunt mai clare lucrurile și se pare că Project Helix are nevoie de un model cu totul nou de business care să îi permită producătorului să lanseze PC-ul de gaming la un preț accesibil, care să atragă gamerii, nu să-i gonească.
Steam Machine a spart însă bariera de 1.000$ marcând astfel un precedent pentru întreaga industrie. Și chiar dacă produsul în sine este interesant, pentru banii ceruți nu oferă destul cât să îl pot recomanda cuiva. De vândut nu se pune problema: va zbura de pe rafturile Valve. Cel puțin până dispare hype-ul, după care va rămâne doar un produs mult prea scump pe care gamerii îl vor ocoli deoarece au variante mai bune la prețuri mai mici deja.