Mozilla a anunțat că Firefox pentru iOS va avea de acum un ad-blocker integrat pentru a te ajuta să navighezi pe internet fără să fii invadat de reclame din toate direcțiile. Noua funcție a fost introdusă pe 15 august, însă actualizarea o să vină gradual întrucât funcția este încă experimentală. Evident că unealta de blocare a reclamelor vine și cu anumite limitări, cât și cu anumite excepții, deci nu vei fi ferit în totalitate.
Noul ad-blocker introdus în Firefox este însă dezactivat ”din fabrică” ceea ce înseamnă că va trebui să îl pornești din setările aplicației. Odată ce primești actualizarea pentru browser, opțiunea va fi disponibilă în secțiunea numită Content din meniul de setări de browsing ale Firefox. Descrierea acestei funcții spune că ”reduce reclamele și numărul de trackere ad-related”, dar ne și avertizează că ”dacă un site arată stricat, încearcă să dezactivezi funcția”.
Pentru filtrarea reclamelor, sistemul de ad-block folosește mecanismul EasyList. Asta înseamnă că nu va bloca absolut toate reclamele, ci există câteva excepții. Spre exemplu, reclamele care apar între rezultatele căutărilor pe Google, Bing și DuckDuckGo nu vor fi eliminate. Nu dispar nici chestiile promovate direct pe pagina principală a Firefox, iar pentru astea nu există un sistem de blocare încă. Cu toate astea, este un pas în direcția bună pentru posesorii de iPhone care pot naviga pe internet fără să fie bombardați cu reclame.