Inginerii Apple au căutat o mulțime de variante și tehnici prin care să facă iPhone Fold, posibilul iPhone pliabil al gigantului din Cupertino, să iasă în evidență într-un spațiu controlat deja de Samsung de ani buni. Se pare că, dacă dăm crezare ultimelor zvonuri, aceștia ar fi găsit în sfârșit o soluție. Un design fără acea cută „păcătoasă” din mijlocul ecranului, prezentă la momentul actual pe toate telefoanele pliabile existente, ar fi fost realizat de firma americană, iar device-ul intră acum în fazele de validare și de pre-producție.
Dimensiunea ecranului și procesul de asamblare ar fi fost deja terminate deja, însă capacitatea bateriei și balamaua le mai dădeau bătăi de cap inginerilor Apple. Conform United Daily News, citați de WCCFTech, problema cutei a fost rezolvată, iar iPhone Fold nu mai este blocat în stadiile experimentale. Pe lângă Foxconn, care a pregătit deja o linie de asamblare dedicată pentru iPhone Fold, producătorii de componente Largan Precision, Shin Zu Shing și Chi Hong vor lucra cu Apple pentru fabricarea primului lor pliabil.
Display-ul interior ar fi unul produs de Samsung, și se pare că atunci când va fi asamblat nu va mai produce celebra cută a telefoanelor pliabile. Apple vrea să dezvolte și componente foarte puternice pentru balama, din metal lichid, cu o toleranță și durabilitate foarte ridicate.
Apple ar avea încă niște probleme mari în producerea în masă a unor componente, mai ales a balamalei care ar urma să fie introdusă pe iPhone Fold. Se pare totuși că aceasta se va vinde într-un final pentru un preț situat între 70 și 80 de dolari, un cost care ar putea fi ceva mai ușor de suportat de Apple, dar care va face ca prețul final al primului iPhone Fold să fie cu siguranță unul extrem de piperat. Rămâne de văzut când va intra în producție, pentru că momentan Apple este așteptată să îl lanseze la pachet cu seria iPhone 18, care va fi compusă inițial doar din modele „Pro”.