Tipster-ul Digital Chat Station a oferit mai multe detalii cu privire la următoarea generație de smartphone-uri flagship, ca o completare la o postare anterioară a sa în care discuta despre perioada de lansare pentru următoarele device-uri cu procesoare Dimensity la interior. În acel update, DCS sugera că cel puțin Oppo sau Vivo ar putea lansa flagship-uri cu următorul procesor de top de la MediaTek chiar în luna septembrie. De asemenea, sugera că amânarea modelelor ultra-premium până în luna aprilie ar putea să nu se alinieze cu ciclul mai rapid de „refresh” al procesoarelor, mai ales în ceea ce privește variantele „Ultra”.
DCS a dat ca exemplu modelul deja practicat de Xiaomi, care lansează modele standard și Pro prin luna septembrie, urmate de modelele Ultra la sfârșitul anului, și a sugerat că alte branduri ar putea să beneficieze dacă adoptă o strategie de lansare similară, pentru a fi mai în ton cu evoluția procesoarelor.
În postările noi de pe Weibo, tipster-ul indică faptul că, dacă Oppo și Vivo vor lansa modele Pro Max în acest an, acestea vor avea cel mai probabil la interior procesoare Dimensity 9600, construite pe procesul de 2nm al celor de la TSMC. Aceasta este descrisă ca o platformă axată pe performanță, astfel încât modele Pro Max ar urma să prioritizeze și ele acest aspect.
În același timp, următorul model de top de la Qualcomm, Snapdragon 8 Elite Gen 6 Pro, ar putea fi rezervat exclusiv pentru device-uri de tip „Ultra”, care se vor concentra mai ales pe capacități ale camerelor. Atât Snapdragon 8 Elite Gen 6, cât și varianta Pro, sunt așteptate să fie produse pe un proces de 2nm tot de TSMC, dar cu segmentare clară între cele două variante. Astfel, s-ar putea să avem în sfârșit perioade de lansări mai clare și mai bine definite, și o adoptare mai agresivă a procesoarelor de nouă generație din partea brandurilor mari din China.