Helldivers 2 a fost unul dintre cele mai bine primite jocuri ale lui 2024, până când Sony a decis să introducă brusc legarea jocului de contul PSN (PlayStation Network) pentru jucătorii de pe PC. Decizia a fost extrem de nepopulară printre fanii titlului, care a ajuns din unul dintre cele mai iubite jocuri ale momentului într-unul dintre cele mai detestate peste noapte, fiind asaltat de review-uri negative. La vederea acestor reacții, Sony a decis să facă un pas în spate și să renunțe la funcția de account linking.
Și totuși, la mai puțin de un an distanță de la acest moment, Sony pare să nu fi învățat nimic din acel scandal, pentru că The Last of Us Part 2 va intra și el în „clubul select” PSN. Asta înseamnă că, dacă vrei să joci jocul pe PC, pe oricare dintre platformele disponibile – Steam sau Epic Games – va trebui să legi contul de pe acea platformă de unul de PlayStation Network. Cererea este bizară, ținând cont că vorbim de un joc single-player, fără vreo funcție multiplayer, și s-ar putea să blocheze mulți utilizatori care vor să joace jocul, dar nu vor putea, deoarece serviciul PSN nu este oferit în țara lor.
Nu e prima dată când Sony alege să facă asta pentru un joc pe care îl lansează pe PC, compania japoneză alegând să includă account linking și pentru alte titluri single-player, precum Ghost of Tsushima, God of War Ragnarok sau Horizon Zero Dawn, varianta remastered.
Dacă nu ai o problemă cu această funcție și ești entuziasmat să joci The Last of Us Part 2 pe PC, într-o versiune remastered, e bine să știi că aceasta se va lansa pe data de 3 aprilie 2025, la prețul de 49,99 de euro.